Пирятинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4

 

ІННОВАЦІЙНИЙ КАМПУС НТУ ХПІ
Відеоінструкція для вступу 2019

гриби їстівні та отруйні

Тема: Гриби: їстівні та отруйні

Мета: формувати уявлення про гриби як окрему групу організмів; дати поняття отруйні гриби, їстівні гриби та вміння їх розрізняти; розвивати дослідницькі вміння та здатність спостерігати за об’єктами живої природи; виховувати естетичне сприйняття об’єктів природи.

Обладнання : ілюстрації із зображенням грибів,кошик, літери.

Хід уроку

І. Організаційний моментПродзвенів і стих дзвінокПриродознавства починаємо урок.Будьте активні і уважні всі,Працюйте наполегливо, швидко, старанно,Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

ІІ. Створення ситуації успіхуПродовж речення «Я хочу бути на уроці…» одним словом, а відповідь має починатися з букв, яку ви отримали.( у – успішним,с - старанним, п - працьовитим, і – інформованим, х - хорошим)- Яке слово вийшло ?- Що необхідне для досягнення успіху?

ІІІ. Перевірка домашнього завдання- Пригадайте як пристосувалися до розповсюдження плоди і насіння рослин.- Чи готові ви до відкриття таємниць?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.- Сьогодні ми відкриємо таємниці одного царства, а якого ви дізнаєтесь відгадавши загадку.У теплий дощик народився,Парасолькою накрився. (Гриб) 2. Вправа «Очікування»- Що ви чекаєте від нашого уроку?- Що хотіли б почути на уроці?- Чим хотіли зайнятись на уроці?

V.Синоптична хвилинка- Перед кожною мандрівкою ми повинні дізнатися про погоду.Повідомлення чергового «синоптика»- Сьогодні….листопада збережеться похмура та прохолодна погода. Температура повітря…, вітер помірний( сильний, поривчастий). Опади ….( не передбачаються).

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Хвилинка релаксації( слухання звуків природи)

2. Визначення змін в живій і неживій природі восени за малюнком.

3. Робота в групах . Самостійне читання інформації про те, коли найкраще збирати гриби.1 група Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, де в лісі найкраще збирати гриби. Кінець літа – початок осені – це час збирання безцінного дару природи – грибів. Збирати гриби любить багато хто. Але чи всі знають, як правильно збирати гриби? Рекомендуємо вирушати за грибами рано вранці. Коли ще немає сонячних променів, гриби краще видно. Світанок – кращий час збирання, недаремно говорять: «Щоб грибів набрати, слід раніше встати». І це не єдина причина раннього походу за грибами. Тому, хто запізнився в ліс, можуть залишитися тільки обрізані грибні ніжки. Добре шукати гриби по росі. Волога шапочка гриба блищатиме і буде здалеку помітна серед листя.Обговоріть інформацію в групі. Випишіть з тексту прислів’я і поясніть його значення .2 група Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, де в лісі найкраще збирати гриби Звідки почати пошук грибів: з околиці чи відразу заглибитися в ліс? Наслідуючи відоме прислів’я: «Гриби шукають – по лісу гасають», більшість недосвідчених грибників спрямовуються в глиб лісу. Досвідчений же грибник розпочне з узлісся. Яскраві гриби, гриби на високій ніжці, грибні сімейки відразу впадають у вічі. Але ж багато хто з них маскується під колір опалого листя, ховається в траві, під кущами, хмизом чи лісовою підстилкою Ви знайшли гриб. Він може рости один, особливо на початку сезону. Але з вдалого місця йти рано: починайте обстежувати місцевість. Не випадково в народі говорять: «Гриб любить парочку» або « Де один грибок, там цілий вінок».Обговоріть інформацію в групі. Випишіть з тексту прислів’я і поясніть їх значення 3 група Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, як треба зривати гриби, щоб не завдати їм шкоди. Гриби, щоб вирости , потребують багато води. Тому в народі кажуть: «Літо з дощами – осінь з грибами».Не варто забувати про те, що гриби впродовж багатьох років ростуть в одних і тих же місцях. Тому дуже важливо, виявивши лісовий дар, не виривати його з коренем із ґрунту, а акуратно вивернути, намагаючись не пошкодити ніжку. Таким чином вдасться зберегти грибницю і місце плодоноситиме і в майбутньому. Зрозуміло, не варто збирати старі й червиві гриби. Також немає сенсу і у зборі грибочків, що тільки-но пробилися з-під землі, оскільки відрізнити їх від отруйних досить важко.Обговоріть інформацію в групі. Випишіть з тексту прислів’я і поясніть його значення .

4. Презентація даної інформації спікером від кожної групи.

5. Фізхвилинка1-2-3-4-5-ми йдемо гриби збирать.Оцей пальчик - в ліс зайшов,Оцей пальчик – гриб знайшов,Оцей пальчик – раду дав,Оцей пальчик – зготував,Оцей пальчик – усі з’їв і від того потовстів.

6. Розповідь учителя Тіло гриба складається: із шапинки, ніжки, грибниці. Те що ми називаємо грибом – це плодове тіло, яке утворює м’якуш ніжки і шапинки. Шапинка має таке покриття, що оберігає тіло від різних примх природи і висихання. На шапинці з нижнього боку є трубочки, у яких утворюються спори. Спорами і розмножуються гриби. Головне у гриба – його підземна частина - грибниця. Вона виглядає як павутиння, переплетене в землі. Гриби ще й розмножуються частинами грибниці. Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. Вони перетворюють відмерлі рештки рослин і тварин на поживні речовини, сприяють родючості ґрунту. Тому їх ще називають санітарами лісу. Гриби є кормом для тварин: білок, лосів, диких кабанів, а також – продукт харчування людей. Гриби – це окраса наших лісів. Їх потрібно берегти у природі. Не всі гриби можна їсти. Є гриби, що містять речовини, які при споживанні визивають отруєння людини і навіть смерть. Тому треба навчитися розрізняти гриби. В Україні росте близько 80-100 видів грибів, але в їжу вживають 10-15 видів із них. У нашій місцевості найчастіше із їстівних грибів зустрічаються: білий гриб (боровик), опеньки, маслюки, лисички. З отруйних: мухомор, бліда поганка, опеньки несправжні, порхавки. Пам'ятайте про це!

7. Гра «Так чи ні». Слухайте уважно вірш і доповнюйте за змістом словами «так» чи «ні».Підберезовик назвався,Загорів дивіться як.У руденьку шапку вбрався,Його можна брати? На його червоній шапціБілі цяточки ясні.Він красивий, мов у казці.Гриб цей візьмете собі?Сироїжки кольоровіРозрослися гарно як!І зелені, й пурпурові. Ми у кошик їх візьмемо?Ця родилась на світанку,Доки трави росяні.Звуть цей гриб – бліда поганка.Її візьмете собі?Ц е- жовтесенькі сестрички,Любить їх поїсти всяк.Бо грибочки ці – лисички.Назбираємо їх?Білий гриб міцний і дужий,Як справжнісінький козак.І його всі хвалять дуже.Справді він найкращий? Хоч несправжні, теж опеньки,І ростуть в ті самі дні.Вони яскраві і гарненькі.Ну, беріть їх швидше!

9.Робота в групах.1 група . Встанови відповідність між назвою гриба і місцем його зростання. Познач її за допомогою стрілочок. А Підберезник 1. Дуб Б Боровик 2. Береза В Маслюки 3. Сосна 2 група. Допиши речення, пояснивши назви грибів.Гриб назвали сироїжкою, тому що _______________ .Гриб назвали підберезником, тому що _______________ .Гриб назвали лисичкою, тому що _______________ .Гриб назвали мухомором, тому що _______________ .3. група.Встанови назву гриба з його другою народною назвою.МУХОМОР ПІДПЕНЬОКПІДБЕРІЗНИК КАЛІЧКАБІЛИЙ ГРИБ БОРОВИКОПЕНЬОК МОРИМУХ 10. Презентація виконаної роботи спікером від кожної групи.

11. ФізхвилинкаВийшов в поле боровикТа й узявся в бокиНахилився він вперед,Нахиливсь назад.І направо, і наліво, Щоб нічого не боліло.1,2,3 – веретенцем покрутись,До товариша всміхнись

12. Інтерактивна вправа «Гронування»

VІІ. Підсумок уроку.1.ТестуванняА Гриби бувають їстівними й отруйними.Б Гриби у нашому краї ростуть улітку і восени.В Гриби дружать з певними деревами і кущами і ,зазвичай, виростають під ними. Г Неїстівні гриби треба знищувати. Ґ Гриби ми відносимо до рослин, бо вони ростуть на землі. 2. Самооцінка роботи на уроці.- Наша мандрівка завершилась, то можемо перевірити чи справдились ваші очікування від уроку. Перед вами кошик і грибочки. Якщо вам працювалось легко, все вдавалось, то опустіть до кошика грибок із коричневою шапинкою, а кому було цікаво, але у роботі виникали певні труднощі – грибок із жовтою шапинкою, ті учні кому було не цікаво , важко оберуть грибок із червоною шапинкою.

Подобається