Пирятинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4

 

ІННОВАЦІЙНИЙ КАМПУС НТУ ХПІ
Відеоінструкція для вступу 2019

Казка в гості завітала

Тема: Казка в гості завітала.

Мета: підтримувати інтерес дітей до казки, закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки, викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно, розвивати пам'ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до будь - якої книжки.

Обладнання: виставка книжок «Казки мого дитинства», ілюстрації до казок, портрети казкарів, картки з текстами для проведення І та  VІІ турів змагання, мультимедійна презентація.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Вступ.

Учитель:  Добрий день, діти. Сьогодні у нас надзвичайний урок.

 Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько,

Голови вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, посміхніться,

Веселіше подивіться.

 

Учитель: Діти, погляньте  один на одного, посміхніться, доторкніться долоньками, побажайте успіхів.

-   Прочитаємо разом девіз нашого уроку: (слайд 2)

(промовляють разом)

 

 

Г арно читаємо,

Чітко відповідаємо,

У світ казок пірнаємо,

Мовлення своє розвиваємо.

  Учитель:  Думаю, що сьогоднішній день принесе нам радість, успіх.

Вправа «Мікрофон»

  • Яким має бути наш урок…

-   Я на цьому уроці буду…

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     1. Вступне слово вчителя. (Слайд 3)

   - Хто не знає про святого Миколая? Малий і старий знає про нього. Щороку приходить він у кожну господу з миром і дарунками для слухняних діток. Сьогодні він завітав до нас, бо почув, що учні третього класу були слухняними і старанним протягом року. І в дарунок нам дещо приніс. Дорогі діти! Всі ви любите читати і слухати казки. Сьогодні ми будемо мандрувати стежинами улюблених казок. І для найактивніших учасників, і тих діток, які добре знають казки, Миколай, передав подарунки.

Подивіться навколо. Що незвичайного ви помітили? (Клас прикрашено ілюстраціями до казок, малюнками із зображенням казкових героїв, є виставка цікавих книжок, портрети казкарів).

ІІІ. Ознайомлення з темою та завданнями уроку.  (Слайд 4)

Учитель: Яка тема нашого уроку? (Казки). Насправді, ми звикли шукати  «скарби», подорожувати за картою, мандрувати в минуле, а сьогодні до нас в гості завітали казки. Це казки, що ми вивчали на уроках, які вам читали вдома, казки авторські та народні. Пригадайте, будь ласка, в чому різниця між авторською та народною казкою? (У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки передавалися з покоління в покоління «з уст у вуста». Тому автором цих казок вважають народ, а казки називають народними. Авторська ж казка має певного автора – письменника-казкаря). Наведіть приклади народних казок.  Кого з казкарів ви знаєте?

   Казка супроводжує людину все життя. І скільки б нам не було років, ми з задоволенням слухаємо, розказуємо казки, віримо в них.

Сьогодні весь наш урок складатиметься із завдань – запитань. Тому заняття назвемо...(вікториною).

Учитель:   Діти, за  кожну правильну відповідь ви отримаєте сніжинку.

ІV. Проведення вікторини.

Тур І. «З якої казки ?» (Слайд 6 - 18)

    «Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я гадав, що всі так само добрі, як мої Дідусь та Бабуся. Але виявилося, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі…» (Колобок , «Колобок»)

 

   «Мені приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки. Вона мені подобається. Завжди охайна. Мені подобається разом з нею подорожувати лісом, навідуватися до бабусі. Але є єдина вада: моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею трапляються різні негаразди…»

 (Червона шапочка, «Червона Шапочка»)

 

  «Відверто кажучи, неприємно, коли тебе взуває Кіт. Бо в нього кігті. Він подряпав і розірвав усі мої устілки. Я, звичайно, розумію, що уся ця біганина заради хазяїна, але дуже вже боляче…» (Чоботи, «Кіт у чоботях»

 

   «Безперечно, ми б не хотіли її підводити. Ми б могли відстати, вся ця історія закінчилася б там, на балу. Але ми не маємо права ні поспішати, ні відставати…» (Годинник, «Попелюшка»)

 

«Для мене дуже шкідливо стільки часу знаходитися у воді… Дякую цьому допитливому й неслухняному хлопчикові. Якби не він й не черепаха, скільки б це довелося мені лежати на дні?..» (Золотий ключик, «Пригоди Буратіно»)

 

«Я, звичайно ладна була виконати всі її побажання. Бо її чоловік врятував мені життя. Але, кінець кінцем, я зрозуміла: чим більше людині давати, тим більше вона хоче. Ось і доводиться таким людям залишатися у розбитого корита…» (Золота рибка, «Казка про рибака та рибку»)

 

 

Тур ІІ. «Українські народні казки» (Слайд 19 - 26  )

«Розкажи уривок казки».

Учитель: Роздивіться запропоновані ілюстрації до казок. Пригадайте назву казки, її автора, перекажіть уривок, зображений на ілюстрації.

 

Тур ІІІ.  «Літературні казки» (Слайд 27 -28   )

« Телеграма від казкового героя»

Робота в мікро – групах. Учні читають тексти телеграм, що написані на картках. Це, наприклад. Такі телеграми:

«Вирушаю на весілля до Дюймовочки». (Ластівка з казки Г.К.Андерсена «Дюймовочка»).

     «Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят».(Вовк із казки братів Грімм «Вовк та семеро козенят»)

«Соромлюся своєї гидкої зовнішності».(Гидке каченя з однойменної казки Г.К.Андерсена)

 «Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести підсніжники.»(Падчерка з казки С.Маршака «Дванадцять місяців»)

   «Йду визволяти братів і сестру з полону».(Котигорошко з однойменної української народної казки»).

   «Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човник та весельце.

    (Івасик-Телесик з української народної казки)

   «Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу». ( Курочка Ряба з української народної казки )

    «Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска. 

        ( Півник з української    народної казки )

     « Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати». ( Коза –Дереза )

 

 Тур ІV  Фізкультхвилинка  (Слайд 29 )

  Тур V  « Крісло автора»   (Слайд 30 -31)

«Юні диктори»

Учитель. Прочитати уривки казки в особах.

  Тур Vl «Подорож сторінками книжок». (Слайд 32 -36 )

Тестові завдання.

1)Хатинка Баби Яги трималася на:

        а)  курячих ніжках;

        б) слонячих вушках;

        в) їжакових колючках.

2) У казці “Ріпка” останньою на допомогу прийшла:

        а) кішка;

        б) мишка;

        в) собачка.

3) До приходу Червоної Шапочки у будинок до бабусі забрався вовк він:

        а) ховався в ліжку;

        б) грав на комп’ютері;

        в) дивився телевізор.

4) Карета Попелюшки перетворилась на:

        а) помідор;

        б) гарбуз;

        в) двокімнатну квартиру.

5) Чим був намащений солом’яний бичок?

        а) сметаною;

        б) медом;

        в)смолою.

6) Яким був ключ у Буратіно?

        а) золотим;

        б) бронзовим;

        в) дарев’яним.

7) У відомій казці Коза принесла козенятам:

        а) молоко;

        б) пепсі-колу;

        в) жувальну гумку.

 

Тур VІІ. «Кому належать ці речі?». (Робота в парах)

Учитель. Діти, вам потрібно швидко розібратися, що кому належить.

V. Підсумки уроку.

Учитель. Наш урок закінчений, але ніколи не закінчується казка. Адже  і дорослі  і діти хочуть вірити в диво, в те, що добро має перемогти зло і все буде гаразд.

2. Нагородження учнів.

Подобається